Beata Ordakowska-Szumska, Beata Kotarba, Agnieszka Sułowska, Szkoła Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego
Jak efekt(y/o)wnie budować myślącą klasę na lekcjach matematyki?
(Warsztaty zostaną przeprowadzone podczas konferencji 2 razy. Maksymalna liczba uczestników pojedynczych zajęć: 24 osoby.)
Streszczenie:
Zapraszamy na warsztaty, na których poznasz system pracy metodą myślącej klasy stworzony przez prof. Petera Liljedahla z Simon Fraser University w Kanadzie.
Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania: Jakie modyfikacje wprowadzić na lekcjach, aby uczniowie zaangażowali się w rozwiązywanie zadań już od pierwszej minuty, uczyli się wzajemnie od siebie, a przede wszystkim zaczęli myśleć?
Na warsztatach dowiesz się:
Renata Korolczuk, Małgorzata Zambrowska, Stowarzyszenie "ROZWIŃ SIĘ" Edukacja, Kultura, Sport
Wygrane relacje z uczniami
(Maksymalna liczba uczestników zajęć: 24 osoby.)
Streszczenie:
Podczas warsztatów pokażemy jak na lekcjach matematyki rozwijać umiejętności matematyczne i społeczno-emocjonalne.
Zagramy w wybrane gry planszowe obserwując emocje towarzyszące uczniom podczas pracy w grupach i rozgrywek.
Pokażemy jak łączyć matematykę, umiejętność samoregulacji, komunikację, koncentrację na rozwiązaniach, radzenie sobie z wyzwaniami i porażką oraz jak motywować uczniów stosując komunikaty doceniające, zapraszające do współpracy.
Mirosława Sajka, Roman Rosiek, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Rozwijanie myślenia funkcyjnego u uczniów na różnych etapach edukacyjnych
Fun Think - Multiplier Event, Erasmus+ Strategic Partnership
(Warsztaty zostaną przeprowadzone podczas konferencji 2 razy.)
Streszczenie:
Czym jest myślenie funkcyjne i jak je rozwijać u uczniów na poszczególnych etapach edukacyjnych?
Odpowiedź na te pytania wypłynie podczas realizacji warsztatów.
Poznamy w praktyce kilka nowatorskich scenariuszy lekcji i aktywności dla uczniów, mających na celu rozwijanie myślenia funkcyjnego, przygotowanych i weryfikowanych empirycznie w ramach międzynarodowego projektu. Każdy z pomysłów na lekcję realizuje jednocześnie:
1. Ucieleśnione poznawanie pojęć matematycznych przez ucznia (Embodiment),
2. Wykorzystanie nowoczesnych technologii i narzędzi cyfrowych,
3. Uczenie się przez badanie i dociekanie,
4. Wykorzystanie różnych kontekstów jako środowiska procesu nauczania-uczenia się matematyki.
Przedstawimy na przykładach uniwersalne narzędzia i metody nauczania pozwalające w sposób praktyczny, najpierw intuicyjny budować rozumienie zależności funkcyjnych, ich wykresów i innych reprezentacji (poznamy też nowe np. nomogram). Warsztaty przekonają Państwa, że rozwijanie myślenia funkcyjnego można, a nawet trzeba rozpocząć już we wczesnych etapach nauczania, w ramach obowiązującej podstawy programowej.
Uczestnicy otrzymają darmowe pomoce dydaktyczne i materiały szkoleniowe do realizacji lekcji (w tym multimedia), scenariusze gotowych lekcji i zestaw metodycznie opracowanych apletów do wykorzystania na lekcjach. Każdy uczestnik otrzyma również Zaświadczenie o udziale w warsztatach.
Do udziału w sobotnich warsztatach zapraszamy wszystkich - również osoby, które nie uczestniczą w Konferencji.
Małgorzata Zambrowska, Stowarzyszenie "ROZWIŃ SIĘ" Edukacja, Kultura, Sport
Marcin Karpiński, Szkoła Edukacji PAFW i UW
Praca z problemem matematycznym – jak to zorganizować na lekcji
Streszczenie:
Łatwo formułować ogólne, niezbyt odkrywcze prawdy, że sukces na lekcji zależy od motywacji uczniów, zaciekawienia ich i spowodowania, że sami zechcą zanurzyć się w świat matematyki. Nietrudno też znaleźć kilka przykładów na lekcje spełniających te postulaty. Problem polega jednak na tym, że nie mamy kilku, a 150 lekcji w roku. Na tych krótkich warsztatach nie pokażemy oczywiście 150 pomysłów. Wybraliśmy jednak kilka takich przykładów zadań i sposobów organizacji pracy nad nimi, które ilustrują ważne według nas idee nauczania matematyki. Przede wszystkim zaś, te metody i pomysły dadzą się przenieść na inne tematy i inne lekcje.